ZAVŘÍT
Pozvěte hudbu
do Vašich
duší
Mrkněte na videopozvánku...

7. ročník - Podkrkonošské hudební léto 2023

Komorní festival Podkrkonošské hudební léto proběhl od 2. července do 27. srpna 2023 již po sedmé. Nabídl posluchačům celkem 6 různorodých koncertů v Nové a Staré Pace a na hradě Pecka. Děkujeme za důvěru a plné sály posluchačů! 

Na zahajovací koncert 2. července přijel polský klavírista Marcin Sikorski a společně s houslistkou Ludmilou Pavlovou zahráli výjimečný program Harmonie kontrastů (znovuobjevování známého), který představil díla českých a polských skladatelů 20. století v tradiční lidové hudbě, romantismu a impresionismu. Celý koncert byl také naučně-poučný  předcházely mu jednodenní mistrovské kurzy.

Druhý open-air koncert se uskutečnil 22. července na nádvoří hradu Pecka a vystoupila na něm pánská skupina Tomáše Hanzlíka The Swings s kapelou. Některé posluchače swingová hudba doslova zvedla ze židlí a roztančila. Kapela musela přidávat na několik písní k tak již nabitému dvouhodinovému programu. Celá atmosféra byla podtržena světelnou show a pohotovým svícením Martina Krupy. 

V kostele sv. Mikuláše v Nové Pace se 6. srpna proplétaly tóny houslí (Ludmila Pavlová) a varhan (Ondřej Valenta). Celý koncert proběhl z kůru, kam se někteří zájemci mohli vypravit a posedět v těsné blízkosti obou umělců, a tak si každý mohl zavřít oči a ponořit se to zvukových lázní…

Čtvrtý koncert Violové hody byl již tradičně v kostele sv. Vavřince ve Staré Pace 13. srpna. Viola, nástroj často opomíjen a karikatizován, byl vyzdvihnut v nádherných skladbách od W. A. Mozarta, V. Williamse a A. Dvořáka. Diváci odměnili dámský violový kvintet ovacemi ve stoje. 

Pátý koncert pozval posluchače znovu na hrad Pecka, tentokrát do sálu, 19. srpna. Koncert zvaný Syntéza kontrastů představil fenomenálního kontrabasistu (a skladatele) Indiho Stivína, který společně s houslistkou Ludmilou Pavlovou zahrál upravená díla pro housle a kontrabas, ale také vlastní premiéru psanou pro festival! Troufáme si říct (nejen) z reakcí diváků, že tento koncert byl zatím ten nejlepší z celého festivalu vůbec. Bylo tomu nejen díky vynikajícím interpretům a vybraným repertoárem, ale také díky light designu Martina Krupy, který doprovázel citlivě umělce i diváky po celý koncert a vytvořil nezapomenutelnou syntézu kontrastů.

Závěrečný koncert festivalu se konal 27. srpna v hotelu Centrál, Nová Paka. Vystoupil na něm pražský pěvecký spolek Lieder society s programem Podoby lásky (Tamara Morozová / soprán, Monika Jägerová / alt, Vojtěch Červenka / klavír) a jako host mladí umělci z Hudební Akademie Praha Pavly Zumrové, kteří scénicky i hudebně provedli Květomluvu od L. Sluky. 

 

Každoročně se festival Podkrkonošské hudební léto těší z vyšší návštěvnosti, a to i z řad mladých lidí. Zajímavá dramaturgie a známá jména lákají diváky i z okolních měst a nejednou i z ciziny. Těšíme se na další ročník, který je už nyní v přípravách.
„Pozvěte hudbu do vašich (d)uší v Podkrkonoší!”Zpět...
Dostávejte aktuality v e-mailu
Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o novinkách z dění festivalu.
Podkrkonošské hudební léto
+420 737 554 879
krasna.hudba.phl@gmail.com
Krásná hudba, z.s., Oplany 63, 281 63
IČO: 05411947, Banka: 3057149002/5500 (Raiffeisenbank Bank)
Všechna práva vyhrazena © Podkrkonošské hudební léto