ZAVŘÍT
Pozvěte hudbu
do Vašich
duší
Mrkněte na videopozvánku...

6. ročník - Podkrkonošské hudební léto 2022

Po 6. ročníku festivalu Podkrkonošké hudební léto cítíme, že se stáváme součástí krajiny Podkrkonoší. Provedli jsem vás létem celkem 6 neobyčejnými koncerty, na několika výjimečných místech a vy, úžasní posluchači, jste tam byli s námi. Děkujeme! 

Drazí posluchači a milovníci hudby,

Šestý ročník festivalu Podkrkonošské hudební léto nabídl svým posluchačům celkem 6 koncertů napříč létem. Prvnímu koncertu předcházely mistrovské kurzy v hotelu Centrál (Ludmila Pavlová / housle, Alena Grešlová / klavír, Kristýna Háblová / zpěv), na které navazoval zahajovací koncert s programem Pražského jara, na němž společně hrály Alena Grešlová a Ludmila Pavlová.

Na druhém koncertě, který se uskutečnil na hradě Pecka, zazněla premiéra skladby Úsvit nad močálem pro vibrafon (Štěpán Hon) a housle (Ludmila Pavlová), kterou složil speciálně pro festival skladatel Martin Kux-Král. Výjimečnou atmosféru koncertu dodával nejen hrad Kryštofa Haranta, ale také známý básník pocházející z Nové Paky, Jaromír Typlt svým básnickým přednesem. Tento večer byl poněkud „alternativní” nejen prostory, básněmi či výběrem skladeb pro sólový vibrafon a housle, ale i rozložením židlí v japonském stylu Haiku 5-7–5. Posluchači si směli během koncertu i lehnout na zem a nechat na sebe působit hudbu - což hned několik z nich rádo přivítalo. 

Po několika letech znovu otevřený Klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace poskytl prostory pro tradiční poutní koncert. „Hudební poutníky” provázel souzvuk houslí (Ludmila Pavlová) a violy (Tomáš Krejbich) moderním i klasickým repertoárem.    

Čtvrtý koncert v kostele sv. Jakuba v Jičíně představil nejvíce hudebníků: Miriam Haniková / housle, Adam Pechočiak / viola, Dora Hájková / violoncello, Tadeáš Mesany / kontrabas, Štěpán Pokorný / cembalo, Ludmila Pavlová / sólové housle, kteří společně zahráli velice oblíbené dílo Antonia Vivaldiho: Čtvero ročních dob. Koncert byl ozvláštněn také přednesem a překladem básní, které skladatele inspirovaly k napsání této skladby. 

Předposlední barokní koncert se konal v kostele sv. Vavřince ve Staré Pace a přivítal další znělá jména: Zuzana Koś Kopřivová / soprán, Jan Souček / hoboj, Ondřej Bernovský / cembalo a Marie Součková / violoncello, v jejichž interpretaci zazněly barokní skladby s důrazem na G.F. Händela, J.S. Bacha, G.P. Telemanna nebo A. Vivaldiho. 

Festival zakončil letošní ročník opět v nádherném sálu hotelu Centrál v Nové Pace, kde vystoupilo slavné Bennewitzovo kvarteto, které strhlo veškeré diváky v sále svým fenomenálním vystoupením k potlesku ve stoje. Slyšeli jsme v jejich podání skladby pro smyčcové kvarteto č. 2, d-moll od B. Smetany, Listy důvěrné od L. Janáčka a slavné Schubertovo dílo Smrt a dívka. Štěpán Ježek (2. housle) provedl posluchače jednotlivými skladbami poutavým vyprávěním a výjimečnou atmosféru koncertu dodal i fakt, že členové tělesa o pauze konverzovali s posluchači ve velmi přátelské náladě. Pochvalovali si také místní sál a jeho akustiku. 

 

Jsme velice rády, že se festival postupně stává „součástí krajiny" Podkrkonoší a že se každoročně těší větší návštěvnosti. Potěšilo nás také, že jsme koncerty mohly nabídnout několika ukrajinským milovníkům hudby, kteří (přes jejich těžkou situaci) na koncerty přišli. 

Zpět...
Dostávejte aktuality v e-mailu
Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o novinkách z dění festivalu.
Podkrkonošské hudební léto
+420 737 554 879
krasna.hudba.phl@gmail.com
Krásná hudba, z.s., Oplany 63, 281 63
IČO: 05411947, Banka: 3057149002/5500 (Raiffeisenbank Bank)
Všechna práva vyhrazena © Podkrkonošské hudební léto