ZAVŘÍT
Pozvěte hudbu
do Vašich
duší
Mrkněte na videopozvánku...

2. ročník - Podkrkonošské hudební léto 2018

Šestiletá zkušenost z koncertování v novopackém kraji – Podkrkonoší vchází do nové etapy. Festival klasické hudby v novém pojetí se nese v duchu léta a mládí.

Souznění rozličných nástrojů splývá s okolní přírodou, která tolika lidem putujících pod Krkonošemi učarovala mysl. Housle budou spojovacím prvkem a navazovat na tradici houslového pedagoga Josefa Muziky, který v Nové Pace žil a vyučoval.

 

Prvotní nápad se zrodil v hlavě vynikajícího klavíristy Stanislava Gallina. To, že s ideou přišel právě on, mne nenechalo na pochybách, že festival bude dobrým vkladem pro tento kraj, ke kterému mé srdce tolik tíhne, splní svůj účel a odpoví mi na otázku, kterou si kladu již dlouho: „Proč by museli posluchači jezdit za skvělými hudebníky do hlavních měst, když je možné pozvat špičkové muzikanty až k nim do zajímavých místních kostelů, sálů a zahrad, kterými Podkrkonoší oplývá?

 

Velký úspěch klarinetistky Anny Paulové na Pražském jaru 2016 byl pro nás podnětem a inspirací šířit její um do všech koutů naší republiky, a nejenom její. Renomé si v poslední době vydobyli i violoncellista Eduard Šístek a klavíristka Johanna Haniková. Naše pozvání přijmou soubory a sólisté světového formátu, jakým je např. anglická skladatelka, dirigentka a klavíristka Alissa Firsova nebo Jan Zvěřina (člen Prague cello quartet). Poslední koncert bude tvořit smyčcový sextet, který svou energií nastartuje začátek nového školního roku.

 

Před dvěma lety mě na koncertě v novopackém klášteře dojalo hned několik skutečností. Hraji zde nesmírně ráda již pátým rokem a pokaždé se sejde mnohem více lidí, kteří dohromady vytvoří atmosféru, která je jedinečná pro každý zdejší koncert. Minulý rok byl klášter zcela zaplněn a spojení, které jsme s publikem navázali, bylo opravdu krásné. Cítila jsem, že posluchači chápou, že i oni jsou jednou stranou rozhovoru, který spolu při zvuku houslí vedeme. Chci a pevně doufám, že i v budoucích letech budeme moci tento dlouhotrvající prožitek, který si každý z koncertu odnášel, mnohokrát opakovat.

 

Jelikož nezapomínáme ani na nejmladší publikum, rozhodli jsme se zařídit pro ně mistrovské kurzy se samotnými účinkujícími. Cílem těchto setkání bude inspirace a rada hudebně nadaným dětem od samotných hostů festivalu.

 

Minulý ročník proběhl s takovou lehkostí, že jsme ho letos ještě okořenili jazzovým vystoupením Jana Pudláka na zahajovacím Open-air koncertě a koncertem klavíristky a písničkářky Magdalény Ochmanové.

 

Buďme i my součástí něčeho nového, krásného a mysl osvěžujícího. Podpořte s námi zájem o umění v menších městech a obcích.“

​ ​

Ludmila Pavlová, houslistka a organizátorka festivalu

Zpět...
Dostávejte aktuality v e-mailu
Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o novinkách z dění festivalu.
Podkrkonošské hudební léto
+420 737 554 879
krasna.hudba.phl@gmail.com
Krásná hudba, z.s., Oplany 63, 281 63
IČO: 05411947, Banka: 3057149002/5500 (Raiffeisenbank Bank)
Všechna práva vyhrazena © Podkrkonošské hudební léto